Élménybeszámoló az I. U12-es Gyermek Világbajnokságról

2017.04.28.

Hasonlóan a márciusi U10-es rendezvényhez, a cél itt is az volt, hogy az ifjú hokis palánták "A" csoportos gárdák mezébe bújva "kicsiben" lejátsszák a világbajnokságot, annyi különbséggel, hogy itt Magyarország is résztvevője volt a tornának. A gyerekek vegyes csapatokat alkotva megismerhetik egymást, a két nap együtt töltött nap alatt új barátságok köttethetnek.

Az eseményen természetesen egyesületünk is részt vett, a Szombathelyi Pingvineket két U12-es korú játékosunk képviselte: Németh Áront Oroszország ("A" csoport), Tárczy Botondot pedig Svédország ("B" csoport) együttesébe sorsolták. A lebonyolítás szerint mindkét helyre 4-4 csapatot osztottak, akik 2x18 perces félidőket játszottak, percenkénti sorcserével.

Oroszország edzőjének Revák Zoltánt (DHK) kérték fel, Svédországot pedig Rusznyák Szilárd (KMH) dirigálta.

"A" csoport

Oroszország ellenfelei Svájc, Csehország és Kanada csapatai voltak. Szombat reggel 7:30-kor Oroszország - Svájc mérkőzéssel kezdődött a torna. Kicsit álmosan indult a találkozó, orosz részről sok kihagyott helyzettel. Látszott az összeszokatlanság, sok volt a pontatlanság mindkét oldalon. Áron a második sorba került, főként védekező feladatokat látott el. Svájc három gólos előnyt szerzett, 1 perccel a vége előtt pedig 3-1 volt az ellenfél számára. Ekkor az orosz edző lehozta a kapust, aminek meg is lett az eredménye, 22 másodperccel a vége előtt szépített Oroszország, majd 6 másodperccel a dudaszó előtt pedig még egy gólt szerezve kiegyenlítettek. A vége hihetetlen izgalmak után 3-3 lett.

Az "A" csoport másik mérkőzésén Csehország - Kanada 4-1.

A második körben Csehország volt az ellenfél. Nehéz mérkőzésre volt kilátás, látva a csehek magabiztos győzelmét a nyitányon, de az orosz csapat a torna legjobb játékát bemutatva hokizott. Áron parádés gólt szerzett egyéni akcióból, emellett remekül védekezett, sokat tett azért, hogy a 2. sor ne kapjon gólt az egész mérkőzésen. Az utolsó perben 4-3 volt az állás Oroszországnak. A cseh csapat lehozta a kapusát, mindent megtett az egyenlítésért, de ehelyett az orosz gárda legkisebb játékosa üres kapus góllal eldöntötte a mérkőzést, Oroszország 5-3-ra nyert.

A második kör másik meccsén: Kanada - Svájc 6-3.

Az utolsó fordulóban Oroszország ellenfele Kanada volt. Az orosz csapat jól kezdte a mérkőzést, 2-0-ás előnyt sikerült szerezni, de a juharlevelesek szívós munkával kiegyenlítettek. Áron egy szép összjáték után megszerezte a vezetést. 3-2-nél az ellenfél lehozta a kapusát, az oroszoknak több lehetőségük is lett volna az üres kapura eldönteni a mérkőzést, de Kanada ismét egyenlített, a vége 3-3 lett.

Az "A" csoport utolsó mérkőzésén: Csehország - Svájc 2-2.

A csoportból így Oroszország és Csehország jutott be a legjobb 4 közé.

Az "A" csoport végeredménye:
1.Oroszország 4 pont
2.Csehország 3 pont
3.Kanada 3 pont
4.Svájc 2 pont

"B" csoport:

Svédország Magyarországgal, USA-val és Finnországgal került egy ágra.
A svédek első mérkőzésüket Finnországgal vívták. Botond a második sorba került, hátvédként szerepelt. A nagypályához és az iramhoz is szoknia kellett, igyekezett gyorsan akklimatizálódni a körülményekhez. A pályán nagy adok-kapok folyt, a kapuk felváltva forogtak veszélyben. A torna leggólgazdagabb találkozóján a jobb helyzetkihasználás döntött a svédek javára, akik végül 9-5-re nyerték a mérkőzést.
A csoport nyitómérkőzésén USA – Magyarország 4 – 4.

A második fordulóban, gyakorlatilag pihenő nélkül, USA volt az ellenfél. A svédek végig fölényben játszottak, Boti játéka is javult, hősiesen védekezett. Mindez az eredményben is tükröződött, Svédország percekkel a vége előtt 5-2-re vezetett. Egy meg nem adott újabb svéd gól után jött a hidegzuhany. USA előbb szépített, majd a kapust lehozva egyenlítenie is sikerült, 5-5 lett a vége.
A másik találkozón Finnország – Magyarország 7 – 3.

Este 8-kor, a nap zárótalálkozójaként került sor a Svédország – Magyarország mérkőzésre, mely az eredmények alakulása folytán ki-ki meccsé vált. Magyarország győzelme esetén jobb egymás elleni eredmény alapján megszerezhette volna a csoport második helyét. Ennek megfelelően hatalmas elánnal vetették magukat a küzdelembe, míg a svédeket a nagy tét mintha jobban nyomasztotta volna. Csak a kapusuknak köszönhető, hogy a felek gól nélküli eredménnyel vonulhattak pihenőre. A második félidőben aztán érvényesült az eddigi eredmények alapján várható papírforma. A magyarok egyre ritkábban jutottak el a svéd kapuig, míg Svédország újabb és újabb gólokat szerzett. Magyarország utolsó másodpercben szerzett gólja csak a 6-2-es szépítésre volt elegendő.
Az utolsó forduló másik mérkőzésén Finnország – USA 4 – 0.

A B csoport végeredménye:
1.Svédország 5 pont
2.Finnország 4 pont
3.USA 2 pont
4.Magyarország 1 pont

Vasárnap a helyosztók következtek. A csapatok vitték magukkal a csoportkörben megszerzett eredményeket. Oroszország, Svédország 2-2 ponttal állt, Finnország, Csehország pedig pont nélkül vágott neki a vasárnapi küzdelmeknek.

Az orosz csapat első ellenfele Finnország volt. A mérkőzés előtt bizakodóak voltak a srácok, hogy meg lehet fogni őket, de az ellenfél eddigi legjobb formáját mutatva, 5-1-es verést mért Oroszországra. Az oroszok sajnos rengeteg helyzetet elpuskáztak, a finnek pedig könyörtelenül beütötték a lehetőségeiket. Nagy kár volt ezért a vereségért.

A másik mérkőzésen Svédország – Csehország csata következett. A jégen kiegyenlített küzdelem zajlott, mindkét csapat taktikailag fegyelmezetten, ugyanakkor keményen játszott. A kemény védekezés kiállításokban is megmutatkozott, Boti két kisbüntetést is összeszedett. Svédország egy szerencsés, kapufán – kapuson megpattanó lövésből gólt szerezve előnnyel vonulhatott pihenőre. A második félidőben azonban a cseheknek sikerült egyenlítenie, majd pár perccel a vége előtt egy távoli lövésből a vezetést is megszerezték. A svéd csapat hiába hozta le a kapusát és dolgozott ki helyzeteket, az eredmény már nem változott, 2-1-re nyertek a csehek.

Ez azt jelentette, hogy az utolsó két meccs előtt minden csapatnak 2-2 pontja volt, egymás elleni eredményben a finnek az oroszok, a csehek pedig a svédek előtt álltak.

Hihetetlen izgalmak között rendezték meg az utolsó két mérkőzést. Először a Csehország - Finnország rangadót játszották le. A csehek megtáltosodtak és parádés játékkal 6-2-re győzték le azokat a finneket, akik nem tudták megismételni az oroszok elleni remek játékukat.

A torna utolsó, mindent eldöntő és egyesületi szempontból is pikáns összecsapásán Oroszország Svédországgal játszott, amelyen Áron Botival találkozott, de mivel nem egy sorban voltak, ezért a fizikai találkozás a jégen nem jött létre.

Dupla vagy semmi volt a képlet: ha az oroszok nyernek, akkor tornagyőztesek, ha vesztenek, akkor negyedikek. Ha a svédek nyernek, akkor ők a másodikak, ha vesztenek, akkor harmadikak. Szervezni sem lehetett volna izgalmasabb befejezést.

Óvatosan kezdtek a felek, sokáig 0-0 volt az eredmény, mindkét kapu előtt adódtak lehetőségek. Az első játékrész közepén a svédeknek kisles miatt nem adtak meg egy gólt a játékvezetők. A szünet előtt Oroszország Áron beadásából megszerezte a vezetést. Ezt a második félidő közepéig tartották is, amikor egy, a támadó harmadban elveszített koronggal kilépő svéd játékost Áron ugyan szerelt, de a bírók szerint szabálytalanul. A megítélt büntetőből kiegyenlített Svédország. Ezután felpörgött a meccs, fokozódtak az izgalmak. Pár perccel a vége előtt egy védelmi megingást követően a vezetést is megszerezték a svédek. A végén Oroszország mindent megpróbált, az utolsó másodpercben egy ziccert is sikerült kialakítani, de nem jött össze a szépítés. Svédország 2-1-re nyert megszerezve a második helyet, Oroszországnak pedig be kellett érnie a negyedik pozícióval. Botond a svéd első sorban védekező feladatokat látott el, hibátlanul.

Összefoglalva elmondható, hogy egy színvonalas tornán vettek részt a gyerekek. A szervezőknek sikerült kiegyenlített erőviszonyokkal rendelkező csapatokat összeállítani, ezt a sok döntetlen és döntetlen közeli eredmények alapján láthattuk. Áron és Boti elmondásuk szerint jól érezték magukat, és láthatóan a csapattársakkal is megtalálták a közös hangot.