Elérhetőség

Beszámoló a Nemzetközi Gyermek Téli Játékokról (ICWG)

2019.01.16.

2018 nyarán jégkorong egyesületünk egy akkor még hihetetlennek tűnő felkérést kapott a várostól, ami arról szólt, hogy vegyünk részt a 2019. január második hetében az USA-ban megrendezésre kerülő Nemzetközi Gyermekjátékok (ICG) téli "változatán".

A 2004-2006 közti születésű játékosok számára kiírt torna hatalmas kihívást jelentett egyesületünk számára, amelyet próbáltunk nagyon komolyan venni. Minden apróságra igyekeztünk felkészülni, a város részéről a szervezésben Polgár Lívia segédkezett. Az őszi hónapok várakozással és felkészüléssel teltek, a játékosaink mindent megtettek, hogy formába lendüljenek a neves eseményre.

Még fel sem ocsúdtunk a szilveszteri mulatságból, a jégkorong csapatunk már útra készen állt január 3-án, hogy meghódítsa az Egyesült Államokat. Azaz készen álltunk volna, ha a légitársaság el nem törölte volna a járatot, így kényszerből egy nappal később kellett, hogy nekivágjon az útnak a 15 játékosból, 2 edzőből és klubunk elnökéből álló különítmény. A várost a jégkorongozókon kívül még Vécsey Zsolt vezette négy síelő és hivatalos kísérő személyek képviselték.

Végül január 4-én, pénteken hajnalban indultunk el, Budapestről közvetlen járattal New York-ba repültünk és az esti órákban már a Times Square-en bámultuk a nyüzsgő, mindig pezsgő nagyváros fényeit.

A Nagy Almában szombaton  lehetőségünk volt egy teljes napot eltölteni, akklimatizálódni és a város nevezetességeivel ismerkedni. A csúszás miatt sűrűvé vált program mindenkit lenyűgözött. Hihetelen volt átélni, hogy személyesen ott lehettünk a Time Square-en, a Wall Street-en, a Szabadság szobor közelében, sétálhattunk a Central Park-ban, láthattuk John Lennon lakóházát, a Ground Zero emlékhelyet és New York legforgalmasabb pályaudvarát. Ha már ott voltunk, természetesen ki kellett próbálnunk a korizást a Rockefeller Center-nél található nyitott jégpályán.

Vasárnap egy több, mint 6 órás buszos transzfer után megérkeztünk a játékok helyszínére, ahol a regisztrációt követően elvegyültünk a többi csapat tagjai közt, és fotózkodtunk a játékok kabala állatával is.

A hétfői napunk egy rövid edzéssel, majd a sportközpont megismerésével indult. Lenyűgöző volt bejárni az 1980-as téli olimpia helyszíneit, a falak között csendes ünnepélyesség honolt. Este részt vettünk a nagyszabású és látványos megnyitó ünnepségen, de nagy éjszakázásra és mulatságra nem volt lehetőség, mert másnap reggel már megkezdődtek a mérkőzéseink.

Január 8-án, kedden reggel aztán megkezdtük csoportmérkőzéseket az igen jó nevű ellenfeleinkkel szemben.

Delemont (SUI) - Szombathely 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)

"Ki korán lel aranyat lel" volt a mottója a nyitómérkőzésnek. Helyi idő szerint 7:00 órakor már jégen voltak a srácok, és csodát csináltak. Minden képzeletet felülmúltak, elképesztően jó jégkorongot produkáltak. Kapusunk szenzációsan védett, az ellenfél képtelen volt túljárni az eszén. Nyugodatan kijelenthetjük, hogy minden várakozást felülmúló, magabiztos győzelmet arattunk.

Sok időnk nem volt pihenni, a nap második mérkőzésén kora délután az egyik favorit ellen léptünk pályára.

Szombathely - Hamilton (CAN) 1:8 (0:2, 0:2, 1:4)

Kőkemény fizikai küzdelmet hozott a találkozó, sajnos nem sikerült meglepetést okoznunk a csak 2004-es születésű játékosokkal felálló kanadai csapattal szemben. Hősies küzdelemben, két harmadon keresztül jól tartottuk magunkat, de a végére elfáradtunk. A számos kiállítás sokat kivett a csapatból, és kijött a két gárda közötti tudásbeli különbség is. Örömteli, hogy sikerült szépítenünk. A meccs sajnos áldozatokat is követelt: több kisebb sérülés, és egy eltiltás is hozzátartozik az összecsapás krónikájához.

A szerdai nap kezdő találkozóján a kínai együttes volt az ellenfelünk.

Szombathely - Beijing (CHN) 4:5 (1:1, 1:3, 2:1)

A forduló előtt nyeretlen kínai csapat ellen bizakodóan léptünk pályára. Az előző napi "ütközet" nyomait még nem tudtuk teljesen kiheverni, és egy meghatározó védőnk is hiányzott a kispadról. Döntetlen első harmad után, némi meglepetésre két gólos kínai vezetéssel vágtunk neki a harmadik harmadnak. Hatalmasat küzdöttek a mieink, de hiába játszottunk fölényben, csak szépíteni tudtunk, igaz azt emberhátrányban is. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, mindig odaért egy ütő, a lövésekbe, passzokba belefeküdtek, néha akár hárman is védték így a kaput. Mindent megpróbáltunk, de képtelenek voltunk kiegyenlíteni, így sajnos vesztesen kellett elhagynunk a játékteret.

Az utolsó csoportmérkőzésen a szlovén gárdával kellett megmérkőzni.

Maribor(SLO) - Szombathely  6:1 (1:1, 0:3, 0:2)

Ki-ki meccsre volt kilátás: aki itt nyer, azé lesz az alapszakasz harmadik helye. A tétnek megfelelően indult a talákozó, remekül kezdtünk és a harmad 9. percében megszereztük a vezetést. Remekül játszottunk, de a játékrész vége előtt nem sokkal kiegyenlített az ellenfél. A második harmadban sajnos a sorozatos kiállítások megtörték a lendületünket, az ellenfél pedig könyörtelenül kihasználta azokat. Mindhárom gólukat emberelőnyben szerezték, ezzel jelentős különbségű előnyre tettek szert az utolsó etapra. A harmadik 15 percben ezt az előnyt meg is tartották, sőt növelni is tudták, sajnos elfáradtunk a végére.

A fentiek alapján a mieink az 5. helyen végeztek az alapszakaszban. A torna lebonyolítási szabályai alapján az aranyéremért az 1. és a 2. helyezett, a bronzéremért a 3. és 4. játszott, az 5. helyről pedig egy mini körmérkőzés hivatott dönteni.

Szombathely - Beijing (CHN) 4:0 (4:0, , )

Ugyanaz a lendület jellemezte a játékunkat, mint amelyet a nyitó mérkőzésen bemutattunk. Remek tempót diktáltunk, beszorítottuk az ellenfelet, és ez a fölény gólokban is megmutatkozott. Sokkal fegyelmezettebben játszottunk, mint az előző mérkőzéseken, végig kontrolláltuk a találkozót, és kapott gól nélkül hoztuk az egy, 20 perces játékrészből álló "mérkőzést" visszavágva az előző nap elszenvedett vereségért.

Delemont (SUI) - Szombathely 1:1 (1:1, , )

Az előző találkozón megsérült védőnket nélkülözve csaptunk bele a torna utolsó találkozójába. Ott folytattuk, ahol Kína ellen abbahagytuk, rengeteg helyzetet dolgoztunk ki, de csak egyszer sikerült betalálnunk. Sajnos a sok kihagyott lehetőség megbosszulta magát, a svájciak másfél perccel a vége előtt egyenlítettek. Ezzel ugyan izgalmassá tették a mérkőzést, de újabb gól már nem született egyik oldalon sem. Mivel a Delemont (SUI) - Beijing (CHN) mérkőzés 2:2-es döntelennel ért véget, így mi szereztük meg az 5. helyet.

7. Beijing (CHN)

A játékok záróünnepséggel értek véget csütörtökön.

„Hála” a légitársaságnak, a visszautazásunk is kalandosra sikerült. Az induláshoz hasonló járattörlés miatt, a tervezett 22 helyett, 30 órás út után (New York-ból Varsóban átszállva) érkeztünk meg Szombathelyre január 12-én a késő esti órákban. A csapat tagjai nagyon fáradtan, ám hatalmas élményekkel gazdagodva búcsúztak el egymástól és kezdték meg beszámolóikat a családtagoknak. A csapat egy részére már másnap délben egy mérkőzés várt, hétfőn iskoláikban pedig mindnyájukra kíváncsiskodó osztálytársak és tanárok hada.

Fotók: Polgár Lívia, Zelevics Ferenc, Németh Áron